Tipadam Dizi ve Film Yorumları

15 Mart 2016 Salı

#Diziyazısı 11.22.63 [Tavsiye] [Analiz]
Konusu: 

Bir zaman yolculuğu hikayesi anlatacak olan 11/22/63, lisede İngilizce öğretmeni olan Jake Epping karakterini merkeze alacak. Bir lokantanın deposunun geçmişe açıldığını fark eden ve zamanda geriye giden Epping, John F. Kennedy suikastini önlemeye çalışacak. Ancak işler hiç umduğu gibi gitmeyecek.


Oyuncular:Görüntüler:Yorum:

Daha önce HULU yapımı bir şeyler görmüş müydük? Ben hatırlamıyorum. Varsa da affınıza sığınıyorum.. Öncelik olarak kanal hakkında pek fazla bilgi sahibi değildim araştırmalarım neticesinde bir çok ilke imza atmış bir kanal. Fakat bazı kanallar var (TNT) gibi çok değişik yapımları var HULU'da buna dahil. Havası farklı bir türlü tutmuyor. Neyse ki HULU bu sefer zoru başarıyor ve bizi bu dertten kurtarıyor..(Stephen King sağ olsun) Kanal ile ilgili bir kaç bilgiden sonra dizimize dönelim. Öncelikle diziye hayran kitlesi her dakika artıyor özellikle ABD forum sayfalarında sıkça söz ettiriyor yapım kendisini. Hatta bazı kişiler işi abartarak Game Of Thrones'den çok daha güzel gibi cümleler kuruyor. Ee haliyle bu kadar övgüye bu izlenir dedim. Şimdiden söylemek istiyorum dizi fanatikleri varsa yazımdan pek memnun olmayacak..Kitabı var bir de bunun kitabını 2 3 sene önce yarım bırakarak okuyamadım itiraf ediyorum. Diziye dönersek kitaba göre eksiklikler çok fazla sebebi ise 8.bölümlük mini dizi olmasından kaynaklanıyor. Kitaba dönersek dizi ile tamamen bir birinin zıttı olduğunu söyleyebilirim. Oraya değineceğim. Bu arada dizi kesinlikle ve kesinlikle Bilim Kurgu değil. Tarihsel bir kurgu. Sadece içinde Bilim kurgu öğeleri serpiştirilmiş. Herkes ''işte zaman da yolculuk var efektler muhteşem'' gibi cümleler kuruyor.Hayır efendim hiç bir efekt yok bence. Biraz önce dizi ile kitabın zıtlığını söylemiştim. Neler o zıtlıklar. Öncelikle kitapta Sadie ile Jake aşkı suikast zamanına kadar o arada geçen zamanı kapatmak için müthiş işlenmiş. Fakat dizide o aralar hep atlanmış. Diziye her yönüyle bakanlar görecek ki Sadie çok hüsran bir oyunculuk sergiliyor. Resmen robot gibi davranıyor. Mimikleri olsun davranışları olsun ''ben buradayım'' dedirtmiyor kayboluyor. Bay Jake'ye gelirsek izlediğim kadarıyla iyi oyunculuk çıkarıyor. En azından Sadie'ye göre Jake şansını zorluyor. Bu ayrıntı kafama çok takıldı sebebini araştırdım. Nedir bu Sadie'nin durumu diye..Tahminimde yanılmadığımı çok geçmeden gördüm. Sadie set içerisinde çok fazla kavgacı bir tipe sahipmiş.. Ücret konusunda da yapımcı ile çetin pazarlık etmiş. Tabi bunu resmi bir gerekçe sunamadığım için söylemem pek etik değil. Fakat bilgi için yabancı siteleri gezdiğiniz de hak vereceksiniz. Burada dikkatimi çeken bana göre en iyi oyunculuğu gösteren yan karakter olarak sunulan George MacKay nam-ı mahlas Bill Turcotte. Karakter pek göz önünde değil aslında çok fazla gözükmüyor fakat gözüktüğü sırada düşman çatlatıyor adeta. Gelelim mekana dekora. Dizi de diğer dikkat çeken ayrıntı arabalar hemen örnek vereyim.


O dönemin arabalarını çok güzel yansıtmışlar. Hemen araştırdım neyin nesi bu kadar araba diye. Tam 700 araba kiralamışlar. Bu durum tabii beni yumuşattı hayaller büyükmüş dedirtti ah bir de Sadie biraz daha performansa yönelik oyuncu olsaydı çok iyi olurdu. Mekan olarak gidilen lokantaları, kasapları etc. yerleri çok beğendim. Yapımcı çok fazla harcama yaptığı için reklamlar çok fazla, olsun en azından dönem görseli izliyoruz. Etrafta koşuşturan insanlar daha az olsa güzel olurdu bence. Şunu belirtmek istiyorum dizi 1.bölümden sonra kitapla anlamsız şekilde bağlantısını kaybediyor yönetmen bağlamak için yer yer çabalıyor fakat başarılı olamıyor, bakalım 8.bölüme kadar bu şekilde devam edecek mi? Hep beraber göreceğiz. Kitaba pek fazla değinmedim neticesinde hakim olamadığım bir konu yarıda bıraktığımı söylemiştim ve bu tür diziler sürpriz dizilerdir sürekli değişir kitabı bitiren arkadaşlarla ters düşmek istemem. Ama benim için kitap diziden çok daha güzeldi. 

KİTAPTAN BİR GÖRÜNTÜ

Gelelim nam-ı diğer Lee Harvey Oswald rolü ile Daniel Webber'e. Yapımcılar elinden geldiği kadar oyuncumuzu gizemli havaya sokmaya çalışmış. Lee öldürülmeden önce kominizim'i peru'dan ABD'ye taşıdım demişti. Bu siyasi havayı izleyicilere sık sık hatırlatıyor sağ olsun yapımcımız. Her ekrana gelişinde ya elinde silah ya da ağzında silah mevcut. Sık sık anarşi diliyle konuşuyor ki bu cesaret isteyen bir durum yapımcılar için sebebini soracak olursanız ABD'de Kennedy ile ilgili haber yapmak yasak. Yeni delil bile bulup TV'ye çıkıp gösteremezsiniz sülalenizi alırlar içeriye. Burada yapımcılar gerçekten de cesur kararlar veriyorlar. Lee'nin geçmiş fotoğraflarına baktığınız da bahçede silah ile çekilmiş fotoğrafı mevcut bırakın silahı dekorasyon ayrıntısını bile ayarlamış yapımcılar.
ORİJİNAL FOTOĞRAF
DİZİ FOTOĞRAFI
Sonuç:

Dizi bende çok fazla bir etki bırakmadı. Kitabı daha da cesurdu. İzleyecek olanlar ilk önce kitabını okursa çok daha iyi olur. En azından daha çok keyif alırsınız. 2.sezon çekilmeyecek sadece 1.sezonluk dizi. Sansasyonel bir etki bırakacak ve asla çözülemeyen karanlık olayı akıllara getirecek gibi. Benim izlenimlerim bu kadar.. Bu arada son bir not: Dizi İMDb'den 9.0 puan almış şaşırtıcı derecede. Umarım sizleri memnun eder. İyi seyirler. :)

#Diziyazısı 11.22.63 [Tavsiye] [Analiz]
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları

2 yorum:

  1. yazıyı okuduktan sonra aklımda değişik sorular dönmeye başladı. öncelikle acaba neden abd eski başkanı kenedy'in suikastı önlemek istenmiş de başka konu değil? bu adam amerikalılar için çok önemli ve iyi işler yapmış biri mi acaba? eğer öyleyse neden suikasta uğramış acaba?

    YanıtlayınSil
  2. İlay Ballı22 Mart 2016 13:21

    bu konu çok uzun. Çok fazla söylentiler mevcut. Benim en büyük şüphem israildir. Tabi detayını kimse bilemez.

    YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top