Tipadam Dizi ve Film Yorumları

12 Mart 2016 Cumartesi

#Diziyazısı Making a Murderer[Tavsiye]Bu hafta geçtiğimiz dönem ABD'de en çok konuşulan hatta Beyaz Sarayın bile açıklama yapmak zorunda kaldığı dizi olan ''Bir katil Yaratmak'' adlı diziyi analiz etmeye karar verdim. Analize geçmeden önce öncelikle bu dizinin gerçek bir dava dosyası olduğunu, adalet duygunuzu tokatlayacağını söylemek isterim. Dizi Netflix üzerinden 10 bölüm olarak karşımıza çıkıyor. Dizi Winconsin Eyaletinde Manitowoc kasabasında geçiyor.
Sene 1985 Steven Avery Manitowoc kasabasında araba hurdacılığı yapan sıradan bir genç. Yaşadığı yerde pek sevilmeyen Avery yeni evlenmiş, eşi hamile çocuğunu kucağına almaya gün saymaktadır. Babası ve ağabeyi ile araba hurdalığından geçimini sağlayan Avery genç olduğu zamanlar da bir kaç kötü işlere kalkışıyor(Bar Soyma- Hayvanlara işkence - Alkollü araba kullanma). Yani pek de kasaba'da sevilmiyor.

Hayatını değiştiren o saldırı

Zengin bir hayata sahip olan Penny Beernsten isimli kadın sahilde koşarken saldırıya uğruyor. Beernsten tecavüze uğruyor hatta o kadar feci dövülüyor ki saldırgan öldüğünü düşüp orada bırakıyor. Yoldan geçen biri sayesinde hastaneye götürülüyor. Ne oluyorsa bundan sonra oluyor. Kadının üzerinde DNA arayan polisler bazı kanıtlar elde ediyor fakat o zamanlar teknoloji çok fazla ilerlemediği için pek elle tutulur bir kanıt elde edemiyorlar. Mağdura eski usul olan robot resmi çizdiriyorlar fakat kadın o kadar kötü konumdaki pek düzgün tarif edemiyor (İfadesinde böyle söylüyor). Çizdirdiği resim bizim hayatını ite kalka yaşayan IQ seviyesi 70 olan Steven Avery'e benziyor. Daha önce polisleri uğraştırıp bıktıran Avery bir numaralı şüpheli konumuna geliyor. Polis iddia'ya göre kimseyi sorgulamıyor kanıtlar üzerinde oynuyor ve Avery'i tutukluyor.Avery tutuklu kaldığı süre boyunca sürekli masum olduğunu savunuyor. Saldırı olduğu anda ellerinde suçsuzluğunu kanıtlayan delillere rağmen uzun süre hapis cezası alıyor. Pes etmeyen Avery 18 yıl suçsuz yere ceza yattıktan sonra ailesi özellikle annesinin adalet arayışıyla serbest kalıyor.
Tam hayatı yolunda derken..

Hapishane hayatı son bulan Avery tekrar ortama uyum sağlamak için eski işine dönüyor, tabi bu arada içerideyken karısından boşanan Avery yeni bir başlangıç yapmak için kolları sıvıyor. Adeta hukukun katlettiği adam haline gelen Avery bir sembole dönüşüp medya desteği ile Manitowoc Şerif ve Bölge savcısına dava açıyor. Davayı kesin olarak kazanılacağı düşünülen Avery hayatının belkide en güzel yıllarını yaşarken 31 Ekim 2005 günü Teresa Halbach'ın kaybolmasıyla hayatı tekrar kabusa dönüyor.
Araba fotoğrafları çeken 25 yaşında olan Teresa Halbach kaybolduktan günler sonra polisin olayı derinleştirmesiyle Avery'nin Kamyonetinin fotoğraflarını çektiği anlaşılıyor. Hatta o kadar eminler ki en son gittiği yerin Avery'nin mekanı olduğunu düşünüyorlar. Detaylıca arazisini arayan kolluk kuvvetleri Avery'nin arazisinde Halbach'ın olduğu düşünülen arabası bulunuyor. Avery tutuklanıyor. Olaya daha sonra müdahil olan 16 yaşında ki yeğeni Brendan Dassey cinayeti dayısı Avery ile işlediğini tecavüz edip öldürdüğünü söylüyor. Aynı zaman da zihinsel engelli olan Dassey tutuklanıyor. Artık işler ciddileştiğinden mi bilinmez Dassey dayısının masum olduğunu polislerin kendisini zorladığını söylüyor. Fakat sonuç değişmiyor Jüri kararı Ömür boyu hapis cezası oluyor.. SONUÇ:

ABD gibi bir yerde bu kadar konuşulmasının sebebi yapımcının Steven Avery'nin adeta bir melek göstermesinden kaynaklanıyor. Dizide en göze çarpan hatalı kararlar, yanlış DNA uygulamalar ve polislerin keyfi tutuklamaları.. Siz siz olun araştırmadan sisteme isyan etmeyin. Olay geniş yankı uyandırdıktan sonra açıklama yapmak zorunda kalan Bölge Savcısı yapımcıyı önemli delilleri koymamakla, yapımcı ise her şeyi koyduğunu iddia etmektedir. Benim araştırmalarımın gördüğü kadarıyla gençken Avery çok daha ciddi suçlar işlemekte hatta Teresa olayından sonra 2.kez tutuklanan Avery 2007 de annesi ile telefonda görüştüğünde her şeyin biranda geliştiğini aslında öldürmek istemediğini söylüyor fakat ne hikmetse bunu yapımcılar belgesele dahil etmiyorlar. Yinede hakkında onlarca şeyler yazılan Avery deyim yerindeyse adalet simgesi halin geliyor ABD kamuoyunu ikiye bölmeyi başarıyor. Bu olaydan etkilenen çoğu kişi Change.org'da imza topluyor ABD Başkanı Obama'ya, Avery'nin serbest bırakılmasını talep ediyorlar.


İmzacılar 500 bin imza toplasa'da açıklama yapan Beyaz Saray yetkilileri af yetkisinin yalnızca Winconsin Valisi Scott Walker'a ait olduğunu söylüyor. Göreve gelmeden önce kimseyi affetmeyeceğini söyleyen Vali henüz bu dava hakkında açıklama yapmadı.. Diziyi araştırarak izlerseniz çok daha keyif alırsınız ben bir çok şeyi eksik yazdım sebebi ise çok fazla tüyo verip hevesinizi kırmak istemedim. İzlemeden önce altı üstü bir adamın hayatı nasıl 10.bölüm sürebilir ki demiştim fakat belgesel o kadar güzel bir tat bırakıyor ki damakta bir çırpıda izledim. Kahvenizi hazırlayın ve dizinin güzelliğinin keyfini çıkarın.Keyifli seyirler...
#Diziyazısı Making a Murderer[Tavsiye]
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

3 yorum:

 1. detaylı anlatım için teşekkürler okudukça okuyasım geldi ve içerik olarak bu dizi ilgimi çekti daha önce duymadığım bir dizi

  YanıtlayınSil
 2. detay oğlu detay analiz oğlu analiz gibi bir yazı olmuş hocam, eyvallah :)))

  YanıtlayınSil
 3. ikinci görseldeki adamın tipi türklere benzemiyor mu sizcede?? :D

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top