Tipadam Dizi ve Film Yorumları

13 Mart 2016 Pazar

En İyi 8 Yabancı Gizem Dizisi[Katil Kim?][Tavsiye][Yorum]        Öncelikle herkese merhabalar. Yazar olmadan önce arama motorlarından diziler arar izleyecek yeni diziler keşfetmek isterdim. En çok aradığım konuların başında ''Katil Kim?'' dizileri oluyordu. Fakat bir şey dikkatimi çekti çok fazla arama olmasına rağmen kimse bu konuya el atmamış. El atan kişilerse hep deyim yerindeyse karman çorman bir liste sunup ''Gizem'' kategorisini karıştırmışlardı. Buna açıklık kazandırmak ve sizlere en iyi liste olabilecek mini bir liste yapmak istedim. Bu listede göreceklerinizi ben şahsen izledim ve sizlerinde izlemesini şiddetle tavsiye ediyorum.

        Listeyi okurken neden 8 tane diyebilirsiniz fakat izlediğim dizileri önüme koyduğum da bunların gerçekten de mükemmel seyir zevkleri olduğunu onun için listeyi sade, öz, net koymak istediğimi belirtmek istiyorum. Listemiz son sıradan başlıyor. Hazırsak listemize göz atalım. :)

8- SCREAMKonusu:

          Korku Filmlerinin ünlü katili yeniden dönüyor bu sefer bir seri katile ilham oluyor. Sosyal medyada bir grup gencin insanlara kötü davranışları ve aşağalamarından etkilenen gizemli bir kişi bu gençleri hedefi haline getirerek peşlerine düşer, öldürme tarzı oldukça vahşi olan bu katil seride olduğu gibi arkadaşlar içerisinden mi yoksa farklı bir hedef haline getirmiş bir seri katil midir?

1.Sezon Fragman:Yorum:

        Öncelikle dizi MTV kanalında yayınlanan 10.Bölüm olarak sipariş edilmiş Teen-Slasher tarzı diye adlandırdığımız korku-gerilim türünde bir dizi olarak karşımıza çıktı. İlk diziyi gördüğümde çok fazla ertelediğim doğrudur neticesinde hafızamıza yerleşmiş bir Wes Craven klasiğini yerle bir edeceğini dayanamayacağımı düşünüyordum. Neticesinde orijinal screamla büyümüş nesiliz fakat ön yargımı kırıp diziyi izlemeye karar verdim. Aslında dizi tahmin ettiğim gibi oyuncu bakımından ergenlerin oynadığı dizi olarak gözüme çarptı fakat konu muazzam güzel olduğu için yapımcı oyuncuların göze batmasına engel oluyor. Katilimiz ilk bölümde maskesiyle gözüktü fakat dikkatimi çeken orijinal maske değildi. Yeni bir evrimle maske değişmişti. Sözün özeti diziyi bitirdim kurgu bakımından çok güzel bir dizi fakat eksiklikler çok fazla. Bir kaç sürpriz ismi görmek beni sevindirdi.. Vaktiniz varsa izlemenizi tavsiye ediyorum umarım beğenirsiniz. Dizi şuan IMDb'de 7.2 puanı'na sahip olduğunu belirtmek isterim. 1.Sezon bitti araştırmalarım neticesinde 2.Sezon onayını almış.. Aşağıda Fragmanını bulabilirsiniz.

2.Sezon Fragman:
7.TWİN PEAKSKonusu:

       Twin Peaks Laura Palmer isimli bir genç kızın öldürülmesi sonrasında gelişen olayları konu alır. FBI ajanı Dale Cooper bu cinayetle ilgilenmek için kasabaya gönderilir, fakat bu küçük ve sakin görünen kasaba aslında derinliğine bakıldığında çok karışıktır.

Fragman:Yorum:

         Sene 90'lı yıllar bir yabancı dizi furyası almış ortalığı gidiyor. Herkes her tarafta bir şeyler konuşuyor. Kimisi X-Files diyor kimisi Alacakaranlık kuşağı kimisi Hastane adlı dizi fakat bir dizi düşünün her şeyiyle olay oluyor. Dizi David lynch'n 29. Bölümlük enfes mi enfes bir kuşağa ilham veren bir başyapıt. Sahilde bir kızımız ölü bulunuyor  ve kahramanımız Dale olaya el atıyor. Kasaba'ya geliyor fakat kasaba çok fazla ilginç ve karmakarışık. Diziyi 2. izleyişim evet 2. çok fazla kusur aradım çok fazla boşluk aradım ve hiç bir şey bulamadım. Dizinin açılış müziği dünyanın en sinir bozucu şeyidir benden söylemesi. Atmosfer çok kasvetli.. İnsanları çok soğuktur bu dizide. Listemde neden 7.sırada diye soranlara dizi herkese gitmez ağırdır kaldıramaz herkes. Çoğu yorumlara bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Eğer kaliteli dizi izlemek isterseniz zamanınız bolsa hiç düşünmeyin hemen kendinize güzellik yapıp izleyin. IMDb Puanı 9.1

        Dipnot: Dizinin yeni jenerasyonu 2016'da çıkacak dendi. Fakat SHOWTİME adlı kanalın yaptığı açıklamada dizi 2017 ye sarktı. Hemen onun'da fragmanını sizinle paylaşmak istiyorum. Buyurun..

TWİN PEAKS 2017 Fragman:

6.FORTİTUDE
Konusu:

Fortitude dünyada başka benzeri olmayan bir yerdir. Kuzey Kutup Bölgesi'nin fırsatları, zenginliği ve keşif vaadi ile geleceği parlak, kutup doğasının vahşi güzelliğiyle kuşatılmış ve dünyada ki en güvenli kasabalardan biri olan Fortitude'da hiç bir şiddet suçu işlenmemişti. Ta ki şimdiye kadar.

Fragman:Yorum:

İsveç, ah o İsveç hep gidilesi ülke insanları sıcacık kendisi buz gibi olan İsveç sen nelere kadirsin.. Bu tür kayıp, Katil Kim yapıtları hep takip etmişimdir. Diziye gelecek olursak dizi çok durağın bir yapıt yer yer sizi sıkabilir. Bu listede ki her dizi o konumda lakin bu dizide başka bir şey var. Tek çırpıda izlenecek bir dizi. Coğrafya konumu itibari ile diğer dizilerden çok fazla önde (Umarım Amerikalı'lar el atmaz). Oyuncuları gerçekten de dizinin hakkını veriyor. Benim aklıma takılan izlediğim süre boyunca mekanlar oldu o kadar güzeller ki acaba gerçek mi değil mi diye gereksiz de olsa araştırmaya bile gittim sonuç mu? Söylemem :) Dikkatimi çeken diğer unsur ise Sofia Grabol'n İngilizcesi oldu. Çok güzel hakimiyeti var konuşurken resmen pür dikkat dinledim. Mekan olarak, konum olarak, oyunculuk olarak çok beğendiğim ve kesinlikle listenizde olması gerektiğini düşündüğüm bir dizi. Fark ettiğiniz üzere diziler hakkında pek fazla tüyo veremiyorum sebebi ise çok hassas diziler bunlar en ufak bir tüyo ''Ya abi yapma yaa'' dedirteceğini bildiğim için sadece kısadan giriyorum.. Tek seferde izleyin. İzletin efenim..

Dipnot: Dizi IMDb Puanı: 7.4 (puana aldırış etmeyin Amerika versiyonu olsa bu dizi 8.5 alır). 2.Sezon onayını aldı bu arada beklemedeyiz.

5-THE MİSSİNG


KONUSU:

Tony, karısı ve küçük oğlu Oliver Fransa'ya tatile giderler. Tatildeyken küçük oğulları Oliver kaçırılır. Polis kapsamlı bir arama başlatır. Ancak Tony tam anlamıyla harap durumdadır ve bu olay onda takıntı haline gelmiştir.

Fragman:Yorum:

Dizi yorumuna geçmeden önce sizleri 1 dakikalığına Tony için saygı duruşuna davet etsem yeridir. Sen nasıl bir oyuncu nasıl bir kafayla oynadın bu diziyi be ağabey. Bu kadar övgü dolu dizeleri yazdığıma şaşırmayın, sonuna kadar hak ediyor Tony ağabeyimiz. Sanki gerçekten de çocuğu kaybolmuş havası var adam da. Neyse bu diziyi birazcık ele almak istiyorum çünkü beni etkileyen sonunda utanmasam ağlayacağım bir dizidir The Missing. Bir aile düşünün mutlular güzel bir eş tatlım mı tatlı bir çocuk, Oliver babası ile gezerken ortadan kayboluyor. Hemen polisler olaya el atıyor medya geliyor adam sonlara doğru ülke değiştirecek bir arayışa giriyor. Bir çocuğun kaybolması ile ne mi değişir? İzleyin fakat sonun da sağlam bir tokada hazır olun. Sonunu 2. kez izledim. Üzüldüm, kahroldum.. Mekan olarak çok başarılı buldum. Konular çok sade gözükse de koca bir dev olarak dönüyor dizi. Fakat Tony'n eşini beğenmedim oyunculuğumu sönük kaldı desem Tony'mi büyük kaldı desem bilemedim. Siz siz olun bu diziye başladığınız da kimseciklere söz vermeyin. Keyifli seyirler.

Dipnot: İMDb puanı: 8.2 ( Mentalist gibi dizi 8.0 iken pek puanlamaya takılmaya gerek yok bilen bilir dizinin güzelliğini).

4-BROADCHURCHKonusu:

Danny, sabahları erken saatte kalkarak gazete dağıtımı yapan bir çocuktur. Ailesi onu akşam saat 21:00 sularında yatağına gönderdikten sonra görmemiştir. Sessiz gözüken kasaba'da acaba Danny'e ne olmuştur?

Fragman:Yorum:

Güzel bir kasaba, masmavi bir deniz, güneş kırmızısı kumsal bu güzelliği bozan bir ürperti bir çığlık.. Beth Latimer oğlu Danny'n cansız bedeni karşısında feryat ediyor. Herkes şokta herkes üzgün daha önce hırsızlık dahi olmayan bu ufacık kasabada bir vak'a. Bütün medya geliyor daha önce hiç böyle olayla karşılamayan polisler acemi deliller ayak altında. Polisler bile şokta. Bu dizi adaletin her yerde olmadığının göstergesi. Dizi'de tek silah tek yaralanma yok. Beth'n oyunculuğu çok dikkat çekiyor. Fakat çok ilgisiz bir anne sanırım kasabaya çok güveniyor. Dizide çok ilginç bir ayrıntı var katil bile son bölüme kadar kim olduğunu bilmiyor. Son dakika öğreniyor. Oyuncu bile dumur olup nasıl yani? diyor. Bu dizini Spin-off diye tabir ettiğimiz ''Gracepoint'' adlı kardeş dizisi var sakın ha siz ona uymayın bunu izleyin. Dizimiz 2.Sezon İMDb puanı: 8.4

3.THE KİLLİNG
Konusu: 

Dizinin ana konusu cinayete kurban giden bir genç kızın soruşturması. İlk sezon 13.Bölümden oluşuyor. Seattle'da gerçekleşen bir cinayetin polis soruşturması tabanlı konusu üç farklı hikayeyi daha barındırıyor.

Fragman:Yorum:

İşte dizi işte dizilerin gerilimin, gizemin, tutkunun dibi. Bu diziyi illaki duymuş ufakta olsa bir fragmanına denk gelmişsinizdir. Dizi Seattle'da geçiyor. Deli dolu bir genç olan Rosie Larsen cinayete kurban gidiyor tabi kide ucu politikacılara kadar uzanıyor işte buradan sonra olay kopuyor. Dönemin bana göre en çok ses getirmiş en sansasyonel dizisi ünvana sahip olan bu dizi sizi derin noktalara çekiyor. Stephen ile Sarah bu kadar mı yakışır. Size ufak bir uyarı Stephen çok iyi sigara(önermiyoruz) içiyor benim bıraktığım  dönemde izledim ve tekrar başladım :) Dizi hiç sıkmıyor arkadaşlar bağımlılık yapıyor. Boş zamanlarınız da tekrar izletebiliyor. İzleyin izlettirin.
IMDb Puanı:  8.2 ( Gülmeyin cidden bu oy verenler hiç bir şey bilmiyor oy verenler yabancı pepe izliyor sanırım).


2-BRON / BROEN
Konusu:

Danimarka ve İsveç'i birbirine bağlayan köprüde bir ceset bulunmasıyla birlikte, her ülkenin de cinayet masası dedektifleri harekete geçer. Tam bir iş kolik olan Saga Noren, kaba saba, garip bir kadınken, Danimarkalı Dedektif Martin Rohde ise, Yeni olduğu ameliyat sebebiyle fiziksel zorluk çekmektedir.

Fragman:Yorum:

Veee geldik hayatıma bir dönem damga vurmuş dizisi nam-ı değer dizimiz olan köprüye. Bir Milletvekili köprü de ortadan ikiye bölünmüş halde bulunuyor. Dikkatinizi dizi boyunca Saga'ya vermenizi önemle isteyeceğim çünkü gerçekten de rahatsız bir bayan. :) Yalnız o kadar güzel yakışıyor ki o hastalık o na inanın aşık olasınız geliyor. :)) Martin ise rahatına düşkün cinayet olayından çok Saga'ya kafayı takmış onu topluma kazandırma uğraşında. Güçlü bir profil çizdiğinin altını çizelim ağabeyimizin. Mekan olarak çok güzel çekimler mevcut dizide. En küçük oyuncudan en büyük oyuncuya kadar mükemmel iş başarıyorlar. Hakkını fazlası ile veriyorlar anlayacağınız. Martin birazcık içine dönük, Saga ise tam tersi ağzına pat diye geleni söylüyor ve müthiş bir şekilde patavatsızlığı kendisine yakışıyor.. Bu diziye şans verin eğer beğenmezseniz geçen zamanınız için özür dileyeceğim desem yeridir.. İnanılmaz bir kurgu sert mizah. İzleyin izlettirin dizi 3.Sezon ve IMDb puanı: 8.6

Dipnot: Bir de bunun Amerika - Meksika olan versiyonu mevcut. İzlemeyin açmayın bakmayın engelleyin kıymayın bu diziye..

1. FARGO

 

KONUSU:

FX'in 2014'ün ses getirecek diğer dizilerinden olan Fargo ise Coen kardeşlerin 90'lı yıllara damgasını vurmuş bol ödüllü filmi Fargo'nun televizyon uyarlaması. Yine Coen kardeşlerin dahil olduğu bir dizi olacak Fargo, filmden etkilenmiş bir dizi olacak ancak filmin tamamen aynısı olmayacak.

Fragman:Yorum:

''Bu gerçek bir hikayedir. Bu filmde anlatılan olaylar 2006'da Minnesota'da yaşanmıştır. Geride kalanların istediği doğrultusunda isimler değiştirilmiştir. Ölenlere saygıdan dolayı, diğer her şey gerçekleştiği gibi anlatılmıştır.''

Yalan vallahi de yalan billahi de yalan. 2004 ya da 2005 tam hatırlamıyorum liseliyim okuldan yeni geldim. Bitkin vaziyette televizyonu kurcalarken bir TV kanalında ''Fargo'' adlı film başlıyor. Ha kalktım yemek yedim ha yiceğim derken filme kapılmışım bittiğinde ağzım açık çok güzelmiş dedim. Film 1996 yılında gösterime giren fargo. Açılışta yine aynı şey yazıyor. Yani yalan olduğunu buradan belli tek fark orada olayın 96 da bu dizide ise 06 da geçtiğini söylüyor. Neyse dizi hakkında pek yoruma gerek yok. Lorne Malvo diyor susuyorum. Adam resmen diziyi sırtlayıp götürüyor harika harika harika.. Coen kardeşler çok güzel birini buluyor. 1.Sezonda gözümüze çarpan Malvo 2.Sezon da yok fakat o da ne dizi ilk sezon kadar başarılı hatta müzikler olsun - ki müzikler Mad-Men'den sonra dinlediğim en iyi müzikler- efekt olsun(2 .Sezon Ufo olayı) çok güzel düşünülmüş. Coen kardeşler bizle dalga geçiyor arkadaşlar bunu söyleyeyim. Dizi baştan aşağıya kurgu. Net. Fakat dizinin içerisine serpiştirilmiş bir kaç gerçek detay ''Yahu acaba'' dedirtiyor.. Bu diziyi ilerleyen günlerde analiz edeceğim fakat artık yoruldum.:) 
Unuttuğum dizi varsa sizler uyarırsanız çok iyi olur bu listedekilerin hepsi özenle seçilmiş olan dizilerdir. Umarım keyif alırsınız. İyi seyirler..


En İyi 8 Yabancı Gizem Dizisi[Katil Kim?][Tavsiye][Yorum]
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları

6 yorum:

 1. harika bir liste olmuş özenle hazırlandığı çok belli teşekkürler

  YanıtlayınSil
 2. 8. sıradakini izlemiştim beni etkilemişti

  YanıtlayınSil
 3. Hüseyin Gedik17 Mart 2016 14:01

  Hepsi izleyip beğendiğim, etkisinde kaldığım diziler. O yüzden harika bir liste hazırlamışşın diyebilirim :)
  Ama 'katil kim' deyince aklıma her zaman ilk önce Red John gelir, Mentalist gelir :)

  YanıtlayınSil
 4. aslıhan kocahan20 Mart 2016 01:31

  bulmaca çözer gibi izlemekten zevk alınan dizi türleri olduğunu söyleyebilirim

  YanıtlayınSil
 5. İlay Ballı22 Mart 2016 13:18

  son sezonu pek beğenmesem de çok iyiydi. Hele klise bölümünde hello patrik dediği sahne muazzamdı

  YanıtlayınSil
 6. Hüseyin Gedik22 Mart 2016 14:25

  Red John un peşinden koşulduğu bölümleri efsane zaten. Red John ortaya çıktiginda herkes hayal kırıklığına uğradı zaten o bölümden sonra pekte hayır etmedi :)

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top