Tipadam Dizi ve Film Yorumları

28 Mart 2016 Pazartesi

Sherlock Holmes Hakkında Detaylı Analiz

Sherlock Holmes, dedektif kahramanlar içerisinde belki de en bilineni en meşhur olanıdır . Diğer kahramanlardan belirgin olan özelliği olayları gözlem yoluyla çözmesidir . Holmes kendi yaptığı laboratuvar araştırmaları ile her türlü bilgi kırıntısından sonuca ulaşmaya çalışır .


                                                                                                                        
Sherlock Holmes Karakterini yaratan kişi Sir ARthur Conan


Sir Arthur Conan  birçok alanda eser vermiştir fakat dünya da Sherlock Holmes karakteri ile tanınmıştır . 

Yazar karakteri yaratırken dönemin ünlü doktoru  Profesör Joseph Bell'i kendisine örnek almıştır.  Bell , Sherlock Holmes maceralarında sıkça karşılaşılan gözlemleme yöntemini hastalarıyla ilgili bilgi sahibi olmak için kullanır ve bu yöntemi tıp öğrencilerine öğretirdi.

Holmes Dedektiflik kariyerine öğrenci iken başlamıştır .Sherlock geniş bir müşteri yelpazesi vardır Avrupa'nın önde gelen kişilerinden en fakir kişiye kadar uzanır . Sherlock fakir müşterinin davasını zengin müşterinin davasına tercih ederdi.


Araştırdığı davalarında olayı çözüp amacına ulaşmak için zaman zaman aldatıcı ve kurnaz bir karaktere bürünür  Yeri geldiğinde hizmetçiye evlenme teklifi edem Holmes yeri geldiğinde yalan söyler . 

Holmes yeri geldiğinde ise Britanya Hükümeti adına da çalışmıştır . Donanma Antlaşması, Bruce Partington Planları ve Son Görev gibi hikayelerde, Britanya çıkarlarını korumuş ve potansiyel savaşları önlemiştir.Bazı durumlarda ise  kendi adaletini kendi sağlama hakkını kendinde görür

Sherlock Holmes, 20. yüzyılın başlarında artık emekliye ayrılır. Aslan Yelesi macerası gibi nadir durumlar dışında eski yaşamını geride bırakan Holmes, arıcılıkla ilgilenmiştir. Holmes'in gerçek anlamda dönüşü, Son Görevidir. I. Dünya Savaşı öncesi, Almanlara karşı karşı istihbarat amacıyla Amerika'ya giderek bir İrlanda göçmeni kılığına bürünen Holmes, bu uzun görevin sonuçlanmasıyla kariyerini sonlandırmıştır . .Aslında varolmayan bu dedektifin kitaplarda her zaman adresi olarak gösterilen ve bugün müze olan evi İngiltere'de Baker Sokak 221B'dedir .

Holmes'in garip zevkleri vardır ; Morfin ve kokain kullanır ve bunları evdeki garip yerlere koyar, usta bir eskrimcidir,çok iyi keman çalar, Irene Adler dışında takdir ettiği veya hayatına giren bir kadın yoktur.

 Yunan Tercüman Hikayesinde, Holmes'in bir ağabeyi olduğu ortaya çıkar. Mycroft'un, Britanya Hükümetinde oldukça özel bir görevi bulunur. Kardeşinin tanımıyla, kendisininkinden de üstün gözlem yetenekleri olan Mycroft, hükûmetin tüm çıkarımlarını analiz ederek en uygun hamleyi belirten bir "bilgi bankası" görevi görür. Mycroft Holmes, Ian Fleming'in karakteri olan James Bond'un gizli patronu "M" olduğu da söylenir. Holmes oldukça kibirli bir adamdır ancak Dr. Watson'a yaklaşımı herkesten farklıdır.


Her kahraman gibi, Sherlock Holmes'un da bir ezeli düşmanı vardır. James Moriarty, varlıklı bir ailenin üstün matematik zekasına sahip oğludur. "Astreoid Dinamikleri" üzerine yazdığı tez o kadar saf bir matematik zekasıyla kaleme alınmıştır ki, Avrupa'da yazıyı eleştirecek kapasitede bir eleştirmen bulunmadığı söylenir.Tüm İngiltere'yi kapsayan bir suç ağının başında olduğu söylenir. Holmes, onun için "Suçun Napolyonu" tabirini kullanır. 


Hikayelerinde genel olarak kadınlara ilgi ve güven duymayan Holmes'un takdir ve hayranlık duyduğu tek kadın Irene Adler'dır. New Jersey doğumlu bir opera sanatçısıdor , Oldukça zeki ve kurnaz bir dişi imgesi çizen Irene Adler, Holmes'u altedebilen tek kadındır. Watson, Adler'ı anlatırken onun Holmes'un zihnindeki "tek" kadın olduğunu vurgular. Bu tanım, okuyucular ve takipçi yazarlar tarafından çoğu zaman romantik bir ilgi olarak algılanır.


Sherlock Holmes'un kendisinden yedi yaş büyük erkek kardeşi Mycroft, Britanya hükûmetinin vazgeçilmez adamıdır. Kardeşi gibi üstün bir zekası ve gözlem kabiliyeti olan Mycroft, Sherlock'un enerji ve dinamizminden yoksundur. Çoğu zaman haklı olduğunu bile kanıtlamaya üşenen bir karakterdir . 

Anahtar Kelimeler: Sherlock holmesı oynayan karakterler, shaerlock holmes hakkında bilinmeyenler, en iyi sherlock oyuncuları
 Sherlock Holmes Hakkında Detaylı Analiz
  • Yorum Yap
  • Facebook ile Yorum Yap

0 yorum:

Yorum Gönderme

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top