Tipadam Dizi ve Film Yorumları

14 Ekim 2016 Cuma

Cold Case Nasıl Bir Dizi? Konusu ve Detaylı Analizi [Tavsiye]


Konusu: 

Philedalhia polisi cinayet masasından Lily Rush, yalnız yaşayan bir kadın dedektiftir. Bir gün içgüdülerinin ve olaylara psikolojik tahlillerle yaklaşımından yararlanarak 25 yıl önce işlenen bir cinayeti çözer. Bunun üzerine çözümlenememiş yani rafa kaldırılmış davalar rush'a verilir.

Fragman:Oyuncular:

 

 GÖRÜNTÜLER:

Kişisel Yorumum:

 Yeniden herkese merhabalar. Çok uzun zamandır ortalıkta yoktum malumunuz yurt dışındaydım ve bol bol boş vakitlerimde izlediğim dizilerle döndüm sizlere. O süre zarfında denk geldiğim belkide ''ben nasıl bunu göremedim yahu'' dediğim bir dizi önerdi arkadaşım Rose. Dizi Türkiye'de kesinlikle ve kesinlikle pek duyulmadığını söylemek isterim. Sizi pek fazla yormadan hemen dizi hakkında yorumlarımı aktarayım.

 Dizi 2003 yılında ünlü senarist Meredith Stiehm tarafından hayatımıza girdi. A.B.D köklü olan CBS kanalı tarafından yayınlandı ve ülkemizde CNBC-e kanalından bizlerle buluştu. Dizi 7 sezon olarak çekildi aslında daha uzun çekilmesi gündemdeyken senarist Stiehm'in farklı projeleri yüzünden dizi 7 sezonda yani 2010 da son buldu. Dizimizde Lily adlı kadın dedektifimiz rafa kaldırılmış unutulmaya yüz tutmuş ve hatta bizleri 1906 lı yıllara götürüyor. Davalar davalar yani anlayacağınız. Gelelim dizinin içeriğine neden bu kadar geçmiş'deki diziyi önümüze koyuyorsunuz diyebilirsiniz hakkınız da fakat dizi polisiye severler için bir nimet. Polisiye / Suç tarzı dizi arayana bir yol gösterici adeta.

 Öncelikle dizinin genel olarak havasını ilk bölümlerde pek beğenmeyebilirsiniz sebebi ise ana karakter hariç yardımcı oyuncular diye tabir ettiğimiz elemanların yoldan çevrilip diziye koyulmuş gibi bir havası var. Boş gözlerle bakan, direktif'i bekleyen oyuncular olduğu bariz belli fakat umudumu yitirmedim odağım her zaman ana karakterimizin üzerinde sürdürdüm ve başarıya ulaştım. Madem dizinin kötü olan tarafından başladık diğer kötü durum ise daha doğrusu ''sinir bozucu'' yerleri yardımcı oyuncuların sürekli ''ha ha ha 20 yıllık bir davayı nasıl çözebilirsin'' gibi cümlelerle ana karakterimizi ezmesine şahit oldum ki Allah'dan bu durum 5 bölümlerde son buldu ve yerini ''vay harbiden'de buluyor bu kadın yahu'' gibi cümlelere bıraktı anlayacağınız dizi 5 bölümden sonra adeta ''Bones, Criminal Mind'' adlı dizler gibi uçuşa geçti. Dizi mantık hatalarıyla dolu fakat bunlar çok fazla göze çarpmıyor sebebi ise günümüz dizilerinin bu kadar teknoloji ve çekim alanı varken bile saçma hatalarına alıştığımız için o zaman ki ''Amerikan yeni dönem rüyası'' diye adlandırdığımız dizilerin yeni yeni ortaya çıkmasından kaynaklandığını anlıyoruz. Neyse dizinin bana göre hataları bunlar gelelim iyi taraflarına..

 Müzik, müzik ve bir daha müzik. ''Fargo'' adlı diziyi bir çoğunuz izlemiş olmalısınız. Fargo, Coen kardeşleri bize tanıttı ve ünlü olmasını sağladı hatta dizi girişinde ''Bu gerçek bir hikayedir minesotta falan feşmekan '' derler ve dizi bununla ünlü derler aslında hayır bununla ünlü değildir. Ünlü olduğu tek şey o muazzam müzikleridir.. 2.sezonun'da 20 yüzyıla gittiğimiz için soundtrackları yani müzikleri resmen adamı mest eder. Bunu size anlatmamın sebebi Cold Case dizinin müziklerinin'de Fargo ile kapışmasından kaynaklanmasıdır. 1960 da çözülen bir dava da tam o ara The Beatles giriyor ve resmen eritiyor insanı yani dönemin müziklerini çok muazzam kullanmışlar bu kocaman bir artı benim gözümde. Müzik sevmeyen insanları ''Mad Men'' adlı diziyi sessiz seyretmesini istiyorum bakın bakalım izleyebilecek misiniz :). Müzik dizinin ana damarıdır bence.

 Peki ya hiç konuk oyuncular? Onların hakkını yemek doğru olmaz. Senarist konuları çok iyi bulmuş olsa gerek ki bir ara ''acaba gerçekten'de yaşandı mı bu olaylar? ) dedim kendi kendime. Olaylar çözüldük den sonra gelen anı introları gerçekden de muazzam. Adalet, hak, huzur yerini bulduğunu hissettiriyor. Her ölüm bir birinden farklı bölümler farklı oyuncular sadece ana tema karakterleri aynı kalıyor. Neden dizinin ana karakterini yorumlamadım çünkü ön planda davalar var karakterler duygu olarak var ve duyguları kağıda dökmektense yaşamanızı isterim. Mutlaka ve mutlaka izleme listesine almanızı öneririm. Ve lily ablamızın dediği gibi noktalamak isterim.

 Adalet'in huzur vermesi dileğiyle..

 İyi seyirler... :)
Cold Case Nasıl Bir Dizi? Konusu ve Detaylı Analizi [Tavsiye]
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları

1 yorum:

  1. aslıhan kocahan14 Ekim 2016 14:45

    ellerinize sağlık güzel bir yorum olmuş yalnız şunu belirtmek istiyorum, içerik ile ilgili görseller yazı içlerine serpiştirilse yada film oyuncuları daha küçük boyutlarda veya yazı sonuna eklense daha iyi olabilirdi. yazıyı ilk açtığımda büyük büyük görsellerle karşılaştım bir an siteden çıkacaktım. film yorumu yok sandım. yani sayfayı birkaç tık daha indirmesem bu başlığıa yorum yazılmamış deyip, yorumunuzu göremeden çıkacaktım sayfadan neredeyse :)

    YanıtlayınSil

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top