Tipadam Dizi ve Film Yorumları

18 Ekim 2016 Salı

İçerde Nasıl Bir Dizi? - Yerli Dizi Tavsiyesi - 2016

Herkese merhaba arkadaşlar, bugün bir değişiklikle karşınızdayım ve bu değişikliğin çok iyi sebepleri var. Hayırdır ne değişikliği derseniz, eğer TipAdam.com da daha önce yayınlamış olduğum inceleme tavsiye yazılarına bakarsanız bir şeyi net bir şekilde fark edersiniz ki o da hepsinin yabancı diziler hakkında olduğudur. Peki şimdi ne oldu da yabancı dizi aşığı olan, yerli dizilere ise geçerli sebeplerden dolayı önyargı ile yaklaşan ben; yerli dizi hakkında bir tavsiye yazısı yazmaya karar verdim?


Öncelikle eğer sizde benim gibi yerli dizilerden umudunu kesmiş ve yabancı dizilere yönelmiş kişiler iseniz; hoşgeldiniz çünkü siz bensiniz. Gerçekten de yerli dizilerde konu aşk ve entrikanın üstüne çıkamıyor; bunu başaran birkaç sayılı dizi ise kısa sürede final yapıyor. Sebeplerini ele alırsak aslında onlarcasını bulabiliriz ama en önemli sorun sürenin uzun olması. Bir dizi iki saat olursa, o süreyi doldurmak için araya ister istemez aşk ve entrika girer değil mi?

İşte İçerde dizisi burada diğer yerli yapımlardan ayrılıyor. Evet, süresi iki saat. Fakat içinde ne aşk, ne de hadi izleyiciyi ağlatayalım üzelim şeklinde bir dram yok. Hayatın içinde sıkça rastlayabileceğiniz hayat hikayeleri mevcut sadece, hatta ve hatta bu hikayeleri gördüğünüz zaman pekte yabancı karşılamıyorsunuz; evet diyorsunuz bunlar yaşanabilen şeyler.

Evet, dizinin diğer yerli yapımlar arasından sıyrılıp bize kendini izlettirecek en temel özelliğini söyledik; aşk ve entrika yok. Bu en büyük 'artı' olarak şöyle burada dursun.

Bir diğer yerli dizilerin canımı sıkan noktası, az önce de değindiğim gibi; süre uzunluğu. Ancak İçerde dizisi bunu da çok güzel bir şekilde atlatmayı başarmış. Küçük ve akıcı yan hikayelerle izleyici sıkmadan ve ana konudan kopmadan bizlere güzel bir seyir zevki sunmayı başarmış, bu da farklı bir artısı.


Yazının başında dizinin 'yerli diziler' arasından sıyrılmasını sağlayan özelliklerine değindikten sonra, konusuna kısa bir bakış atalım isterseniz. Aslında konuyu bir şekilde özetlemek zor çünkü bana sorarsanız çok derin temeller üzerine kurulmuş bir hikayeye sahip. Yine de olayların ne şekilde başladığına gelecek olursak:

Sarp, Polis Akademisi son sınıf öğrencisidir. Mezuniyetine 1 hafta vardır ve akademiden birincilikle mezun olacaktır. Herkesin gözünde önü açık bir komiser adayıdır. Ancak babasının karanlık geçmişi, mezuniyetinden 1 hafta önce her şeye engel olur.

Babasının eski bir tetikçi olması gerekçesiyle emniyet müdürü tarafından okuldan atılır. Üstelik mezuniyetine 1 hafta kala. Bu çocuk 4 yıl uğraşmış çabalamış, anası onu okutmak için tek başına didinmiş elinden geleni yapmış. Durur mu Sarp?

Alır silahını çıkar meydana sıkar havaya bikaç el. Emniyet müdürüne çeker silahı vuracaktır ama yer mi? Yemez. Tutuklanır ve hapse atılır. 12 ay sonra hapisten çıkınca da, olaylar beklenmedik şekilde gelişir.


Ha bir de Mert karakteri var. O da çok derin geçmişe sahip ve ön planda bir karakter ancak hakkında ne desem spoiler olur, o yüzden onu da izleyinde görün.

Birde dizinin dövüş sahnelerine değinmek istiyorum, gerçekten başarmışlar bu işi. Hani bi Daredevil değilde... Arrow'dan daha iyi mesela. 

Bu kadar pozitif şeyden bir de negatif şey söylicem ki sonra izlerken şaşırmayın. Çatışma sahneleri olmamış. Ama kimin umurunda. Hiçbir diziden tamamen iyi performans beklenmez zaten.

Sonuç olarak: Üst düzey oyunculuklar, derin bir senaryo, hayatın içinden karakterler ve sıkmayan bir hikaye ile hikayeler bütünü.

İzleyin derim, İyi Günler...

içerde nasıl bir dizi, yerli dizi tavsiyesi, yabancı dizi tavsiyesi, çağğatay ulusoy dizileri, en iyi yerli ve yabancı diziler,, dizi tavsiyesi 2016, son zamanların en iyi yerli dizileri, 2016 2017 senesi yerli Türk dizi önerileri
İçerde Nasıl Bir Dizi? - Yerli Dizi Tavsiyesi - 2016
  • Yorum Yap
  • Facebook ile Yorum Yap

0 yorum:

Yorum Gönderme

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top