Tipadam Dizi ve Film Yorumları

20 Ekim 2016 Perşembe

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst Nasıl Bir Dizi? Konusu ve Detaylı Analizi [Tavsiye]HBO bu cümleyi sürekli duyduğunuza eminim. Size bu kanal hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. A.B.D kökenli olan bu kanal ve Avrupa ülkelerinde bir hayli popüler yere sahiptir. Yayın hayatına kablolu/uydu/ücretli olarak devam eden bu kanal bilinenin tam aksine seyircilerden çokça veto yemektedir. Bunun sebebi ise 2000'li yılların başında değiştirdikleri politika ve yayın fikirlerinden kaynaklanır.. 21 Yüzyıl başlarında kanal çok büyük atılımlar yapmaya başladı aslında dizi sektörü olarak atılımını gerçekleştirdiği dizi olan ''Oz'' ve ''The Sopranos'' çok büyük bir kitleye sahip oldu yani kısaca dizi sektörü pastasının diliminin çok büyük olduğunu fark etmelerini sağladı. Ardından ''The wire'' piyasaya sürüldü. Tabi insanlar henüz irili ufaklı dizilerin müptelası olurken HBO kanalı art arda tabiri caizse bombayı patlattı diyebiliriz. The Wire insanları etkilerken hemen ardından ''Carnivale'' ile insanları tekrar büyüledi ve artık kendine dizi sektöründe bahsettiğimiz o meşhur pastadan kocaman bir dilim pay aldı. İşte tam olarak bundan sonra vetolar başladı.. Karnaval dizisi 2.sezon itibari ile yayından apar topar kaldırıldı ki dizinin izlenme payı The Wire'yi geçecek kadar büyük bir kitleye hitap etmişti. Hemen ardından çok büyük tepkiler ve yorumcuların muazzam eleştirileri kendini gösterdi. HBO yayın politikasını değiştirdiğinden olsa gerek açıklama yapmaya dahi gerek duymadı. Kanal artık izleyicisinin gönlünü almak mı dersiniz yoksa devam eden dizi hayatımı dersiniz hemen ardından 2004 yılında Timothy Olphant'lı Western tarzı olan ''Deadwood'' adlı diziyi çıkardı. Kanalın günümüzde ki dizilerinde'de yer yer isyan bayrakları çekilmiyor değil. Fakat bir dizi daha doğrusu Belgesel dememiz daha uygun olan bir yapımı çok dikkatimi çekti. Ufak araştırmalarım neticesinde doğruluk payı çok fazla olan bu dizi ağzımda çok güzel bir tat bıraktı efendim. Hazırsak ufak bir giriş yapalım dizimize hemen konusunu yazmak istiyorum.

Konusu: Film yapımcısı Andrew Jarecki , çözülmemiş bir dizi suçun baş şüphelisi olan emlak kralı bir ailenin inzivaya çekilmiş oğlu olan Robert Durst'ün karmakarışık hayatını inceliyor.

Fragman:Görüntüler - Oyuncular *:

*Resimleri kısıtlı koymamın sebebi pek içinde oyuncu barındırmamasından kaynaklanıyor.

Not: Paylaşılan resimler belgesel içerisinden alınmıştır herhangi bir oynama yoktur. Rahatsız edici resimler vardır. Sevgili okuyucularımıza saygı ile duyurulur.

Yorum:
Deniz kenarında güzel bir akşam.. Sessizlik.. Huzur.. Deniz kokusu.. Hangimiz bunları sevmeyiz ki ama o da ne ürpertici bir siren sesi tüm bu güzel havayı kasvete çeviriyor... Deniz kenarına yakalaşan bir polis memuru ve hiç de memnun bir tarafı yok.

Eylül 2001 Galveston - Teksas.. Deniz kıyısında bir ceset olduğunu bildiriyor şoka uğramış polis memuru. Bir gövde beliriyor o huzurlu denizde kolları, bacakları ve hatta kafası olmayan bir ceset. Dedektif Gary Jones bu korkunç hadiseyi araştırmaya koyuluyor dizi bu şekilde başlıyor.

1973 yılına gidiyoruz. Güzel bir bahar havası yaşanıyor Durst ailesinde. Evin küçük oğlu Robert hayatını birleştireceği kadın olan Kathleen McCormack ile evleniyor.. Hayatında her şey olunda giden Durst'ün hayatı yolunda gidiyor ve ikili çok güzel bir evlilik yaşıyor. Mutlu çiftimiz iş hayatı yoğun ve tempolu olan şehir olan Manhattan'dan uzaklaşarak sakin bir yer olan Vermont'ta taşınırlar. Fakat mutlu çiftimiz için karanlık günler başlar kavgalar tartışmalar derken aynı hayatı paylaşan Durst ailesi ayrı hayatlar yaşamaya başlar. Kathleen tıp fakültesine yazılır. Robert ise aile şirketine geri döner.


1982 yılına gidiyoruz.. Soğuk bir gece Kathleen ( Kat diyeceğim bundan sonra) ortadan kaybolur. En son ki görüntüleri bazı noktalardadır. Pek detay vermek istemiyorum sizler izleyerek tat alın. Arası sorunlu olan çift Kat kaybolduğunda tüm gözlerin Robert (Rob yazacağım) potansiyel müsebbibi olur. Fakat bunu dedektifler günümüzde bile hala kanıtlayamadılar. Diğer potansiyel detay Kat'in arkadaşı mafya lideri baba sahibi olan okul arkadaşı Susan Berman'dır.Aradan uzun yıllar geçer 2000 yılı olur Kat hala bulunamamış tüm arama çalışmaları sonuçsuz kalmıştır. Daha sonra okul arkadaşı olan Susan polisleri arayarak olay hakkında ufak bilgiler verir. Davayı tekrar açan dedektifler Susan ile görüşmeye gittiklerinde Susan vahşi bir biçimde öldürülmüştür. Dedektifler hemen Rob'u gözaltına alırlar ve tekrar delil olmadığı için serbest bırakırlar.Daha sonra Rob, New York'dan Texas'a başka bir isimle taşınır. Daha sonra yukarıda paylaştığım cesede ulaşırlar o ceset Robun kapı komşusu Morris Black'dan başkası değildir. Canlı bir vaziyette testere olduğu düşünülen kesici bir aletle 7-8 parçaya bölünmüş olarak bulunur deniz kenarında. Fakat bu sefer Rob kaçamaz ve yakalanır. Olay burada adalet duygunuzu tokatlayacak. Çünkü savunmasız yaşlı adamı öldüren Rob nefsi müdafaa ile serbest kalır. Olay büyük yankı yaratır medya boy boy manşet atar ama en iyi manşet The New York Times gazetesinin attığı manşettir.. O manşet Rob'un olduğu resmin üzerine kanlı bir biçimde ''Canını Seven Kaçsın'' yazmış ve halk'ta infiale yol açmıştır. Daha sonra Jüri üyeleri'nin mal varlıkları ortaya çıkmasına rağmen savcılık harekete geçmemiştir. Röportaj'da ise bir Jüri üyesi ile görüşülmüş ve o Jüri üyesi kızgınlıkla bu tür sorular sormaması gerekerek yapımcıları tehdit etmiştir.Belgesel bu şekilde devam ediyor. Yapımcının aile fertleriyle görüşme isteği her zaman ret ediliyor ve en can alıcı noktalardan bir tanesi yapımcıların akıllı davranması ile belgesel sonunda kendi kendine konuşarak işlediği suçları itiraf ediyor. Kendisi hemen tutuklanıyor ve cezaevinin yolunu tutuyor. Diziyi izleyenler ikiye bölünüyor kimisi sonunda ki tutuklamanın sahte reyting uğruna, kimisi ise gerçek olduğunu savunuyor. Bende konuyu araştırarak sizlere mutlu haberi vererek gerçekten de tutuklandığını söylemek istiyorum. Eğer kaynak arayanlar burayı tıklayınız.

Dizi bana göre çok güzel ve herkesin izlemesi gereken dizi olduğu yönünde. Çok soğuk bir dizi ve dizide çok fazla ip ucu var. Ben bir çırpıda izledim ve çok fazla gerildiğimi söylemek istiyorum. Adalet kavramının zenginlere nasıl uğramadığını canlı olarak gösteren nadir arşivlik bir dizi olduğunu söylüyor ve yazımı burada muhaberat ile noktalıyorum..

Herkese iyi seyirler :)
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst Nasıl Bir Dizi? Konusu ve Detaylı Analizi [Tavsiye]
  • Yorum Yap
  • Facebook ile Yorum Yap

0 yorum:

Yorum Gönderme

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top