Tipadam Dizi ve Film Yorumları

27 Ocak 2017 Cuma

Açılın ''11'' Geliyor


Bu hafta karşınıza yeni yepyeni bir filmle çıkmanın heyecanını yaşıyorum. Genelde yorumlarım film sonrası olur fakat bu sefer kendimi tutamadım ve size ''11'' adlı yeni Psikolojik/Gerilim temalı filmi yorumlamanın heyecanı içine girdim. Nedir peki bu ''11'' isimli film diye soranlara hitaben yapımcılığı Murat Barutçu'ya ait olup Yönetmen koltuğunda Can Varol oturuyor. Senaryosu deneyimli el olan Ali Cumhur Demir'e ait olan filmde kurgusunu üstlenen yakından tanıdığımız Behzat Ç, Barda, İncir Reçeli 2 yapımlarla bilinen Aziz İmamoğlu üstleniyor.

Peki gelelim konusuna, Baş rollerini Zeynep Gülay ve Osman Cavcı'nın paylaştığı filmde Üniversiteli genç bir kız olan Zeynep'in zaman zaman kendisinin izlendiğini takip edildiğini hissettiği anlardan ötürü paranoyaklaşmaya başlar ve nişanlısını yeni kaybeden Zeynep kendisini sorumlu hissetmesiyle psikolojik yardım almaya başlar. Acaba hissettikleri kendisi için bir ışık mıdır yoksa tehlike midir? Fragmanını aşağı bulabilirsiniz. 

Yorum: Türkiye'de korku deyince ilk aklınıza ne geliyor derseniz herkesin ortak fikri ''Cin'', ''Muska'' gibi kurgusal materyaller gelir. Fakat benim aklıma hemen cin filmleri gelmiyor sizi zaman yolculuğuna çıkartarak 2006 nisanına götürmek istiyorum. 2006 yılında ''GEN'' isimli bir film çıktı belki 2 veya 3 ay öncesinde aklınıza gelen belkide sinema tarihine saçma sapan bir furya katmış olan ''dabbe'' serisi çıkınca insanlar ''GEN'' adlı filmi göremediler. Peki ''11'' ve ''GEN'' ne alaka derseniz ikisininde bakış açıları bana göre aynı olacak. Tabi ki dönem şartları olsun kurgu olsun hepsi bağımsız olacak fakat verilen ve umarım alınan mesaj artık yeter ''İn Cin Peri'' muhabbeti yönünde olacak. 11 adlı filminin Fragmanı ile karşılaştığımda aslında beni etkilemeyi başardı. Ses konusunda tam not verdim ani gerilmeler ve nefes sesi izleyiciye çok iyi yansıtılacağı düşüncesindeyim. Atmosfer olarak zaman ve mekanlar iyi ayarlanmış tek kafamda kuşku oluşan kamera çekimleri oldu fakat bunu tam olarak izlemeden yorumlamak istemiyorum ve hemen yıllardır beklediğimiz bu furya'dan bizi kurtaracak olan Ali Cumhur Demir'e ulaştım. 1989 Doğumlu olan Ali Cumhur Demir, Eskişehir Üniversitesi mezunu. Bilgi ve birikimi fazla olan ortalama 1000 film ve üzeri film izleyen Demir kendisini tanımlarken sinema aşığı olarak ve çok fazla kitap okuyan, karakter yapan biri olarak görüyor. Kitap yazarsa kaçırılmaması gerektiğini düşünüyorum.Filmle ilgili önceden yazmak çoğu yazara göre sorunlu bir iştir. Tutmama ihtimali, oyuncu performansları bunların hepsi filmin kaderini belirleyecek olan birer etkendir ve bunlar bizleri yanıltacak sebeplerdir. Ben bu filme şans verilmesini hepimizin sinema kültürü açısından önemli olduğunun kanısındayım. Dikkatinizi çekmek istediğim bir konu ise film kesinlikle korku temalı değil. Gerilim türü olan filme bir de psikolojik tema eklenince yapımcının belkide en zorlandığı kısım burası oluyor şahsi fikrimce. Kalıplaşmış kültürden dışarı çıkmak bence en büyük marifetlerden olsa gerek.''11'' isimli çalışma çıkar çıkmaz detaylı olarak analizine alacağım listemdeki 1 numaralı çalışmam olarak başta yer alıyor. Osman Cavcı'nın filme katkısını ve oyunculukta döktüreceği konusunda herkes emin fakat en çok dikkatle izleyeceğim oyuncu Cavcı değil Zeynep Gülay olacaktır. Çünkü sinema sektöründe hatta abartarak söylemiyorum belkide dönüm noktalarından biri olan ''11'' adlı filmde Zeynep Gülay umarım çok ustaca taşıyacaktır. Umarız bizlerde bu filme giderek destek olarak bu ''CİN''' furyasından kurtuluruz. Diğer yönetmenlere çağırım filme bir bilet alarak ''demek ki oluyormuş''  düşüncesini kendilerine empoze edebilirler.. CARAT FİLM'in üstendiği yapım olan 11 Adlı film 2017 Nisan ayında bizlerle buluşacak. Hemen ufak bir mutlu haberle yapımcılarımız 2.film için kolları sıvamış olduğunu buradan okuyucularımızla paylaşalım. Filme herkesin gidip bir şans vermesini ve sinemasız kalmamasını dilerim.. 
Açılın ''11'' Geliyor
  • Yorum Yap
  • Facebook ile Yorum Yap

0 yorum:

Yorum Gönderme

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top