Tipadam Dizi ve Film Yorumları

2 Eylül 2017 Cumartesi

Dublajlı İzleyenle Türkçe Alt Yazılı İzleyen Arasındaki 5 Fark!

Kesinlikle öyle olmasa bile insanların davranışları veya tercihleri ile sahip oldukları karakterin büyük oranda etkisi vardır. Biz de buradan yola çıkarak "Filmleri Türkçe İzleyen İle Türkçe Alt Yazılı İzleyen Arasındaki 5 Fark" başlıklı bu yazımızda, işin ciddiyetinden biraz uzaklaşarak, bu iki tür insanı kıyaslayacağız.

Öncelikle alt yazılı film izleyenler ile dublajlı film izleyenleri kesin çizgilerle belirleyelim ki yapacağımız benzetmeler daha da bir anlamlı olsun.

Dublajlı film izleyen kişiler üşengeçtir, rahatını sever. Alt yazılı film izleyen kişi çalışkandır, üşenmeden alt yazıları takip eder ve orjinalliği sever. Yani dublaj olarak filmi takip etmektense karakterlerin ses tonlarını ve kurmuş oldukları cümleleri orjinal ambians ile yaşamak ister. 

Hadi şimdi de eğlenceli olacağını umduğumuz kıyaslamalarımıza başlayalım.

1. Dublajlı film izleyen kişi otomatik vitesli arabadır. Alt yazılı film izleyen kişi manuel vitesli arabadır.


Ee.. Dedik ya işte. Dublajlı film izleyen adam rahat adamdır diye.


2. Alt yazılı film izleyen kişi Nike'tır. Dublajlı film izleyen kişi Nixe'dir.


Dublajlı film izleyen kişi orjinallikten yanadır. Nixe değil, Nike'tır. Adibas değil, Adidas'tır.


3. Dublajlı film izleyen kişi dışardan yemek söyletir. Alt yazılı film izleyen kişi yemeği kendi yapar.


Dublajlı film izleyen insan rahattır dedik evet ama aşırı rahatlığın verdiği bir üşegengeçlik de vardır tabii. Yemek yapmakla uğraşmaz, yemeği ayağına getirtir. 


4. Alt yazılı film izleyen kişi Android telefondur. Dublajlı film izleyen kişi  iPhone'dur.


Dublajlı film izleyen kişi öyle kasılmaya falan gelemez. Net adamdır. Her şey net olsun ister. İşin keyfini süreyim ister. Biraz kapalı kutudur. Alt yazılı film izleyen insan daha komplek insanlardır. Uğraşmayı, çabalamayı, yeni şeyleri keşfetmeyi, kendilerini geliştirmeyi severler.  Dublajlı film izleyen kişler ise dublaj yapan kişilerin kendilerini geliştirmelerini beklerler. 


5. Dublajlı film izleyen kişi son gece çalışan üniversite öğrencisi gibidir. Alt yazılı film izleyen kişi ise eğitim sezonunun başından beri ipin ucunu sıkı tutan kişidir.


Yazının başında de demiştik. Altyazılı film izleyen kişiler daha çalışkandır. Üşegençlik nedir bilmezler genelde. Dublajlı film izleyen kişinin ise daha çok rahatı sevdiğini söylemiştik. Dolayısıyla dublajlı film izleyen kişi eğitim sezonu boyunca keyfine bakar, sınavdan bir gün önce kastırırır ve var gücüyle çalışır. Kısa yoldan başarının yollarını arar her zaman. Kendini ve rahatını sevdiğinden dolayı sezon boyunca çalışmaktansa tek gece çalışır, olayı çözer. Alt yazılı film izleyen kişi ise çalışkan adamdır. İşin başından beri çalışır ama yalnızca sınav için değil, kendi gelişimi için çalışır. Sınavdan bir gün öncesinden sınava hazırdır. Çünkü çabalamayı, uğraşmayı ve kendini geliştirmeyi sever. Başarının ve öğrenmenin uzun süreli çalışmalar sonucunda elde edileceğine inanır.

 Listemiz böylece son bulur. Ne kadarına ne derece katılırsınız bu yazının bilemeyiz ama; amacımız alışılmışın dışında bir yazı ile karşınıza çıkmaktı. Elbetteki bu yazılanların gerçeklikle hiçbir ilgisi yoktur. Tamamen kendi düşüncelerimizden oluşan derlemelerdir ve bu tarz örnekler daha da çoğaltılabilir. Siz de bu tarz örneklerinizi, yazının alt kısmına yorum olarak bırakabilirsiniz. :)

Dublajlı İzleyenle Türkçe Alt Yazılı İzleyen Arasındaki 5 Fark!
  • Yorum Yap
  • Facebook ile Yorum Yap

0 yorum:

Yorum Gönderme

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top