Tipadam Dizi ve Film Yorumları

7 Ocak 2018 Pazar

IT (2017) FILM YORUMU

  Açıkçası Stephen King'e (reyizzz) olan tutkumu her yerden bangırdatmazsam bir şekilde bana kötü yolla döneceğine dair ufak çaplı bir saplantım bulunmaktadır. King ile ilk tanışmamı yaklaşık 11-12 yaşlarında yaşadım ve yaş oldu 25 hala ilk günkü heyecanımla okuyorum, filmleri için aynı şeyleri öne sürebilir miyim bilemiyorum çünkü hali hazırda beyaz perdeye uyarlanacak bir çok eseri bulunmakta ve gözlerimle görüp "ay bu ne biçim sahne be?!" diyemediğim bir çok filmi var. O yüzden sesimi biraz daha kısıyor ve çok ağır eleştiriler yapmak istemiyorum :)

  It 2017 yılında yeniden çekilen filmlerinden biri, ilki 1990 yılında çekilmiş. Kitap ilk olarak 1986 yılında piyasaya sürülmüş ve ciddi manada Pennywise'a belki de en uygun kişi olan Tim Curry bu rolü üstlenmiş. 2017'nin Pennywise'ı belki biraz daha ürkütücü sonuç olarak palyaçoyu aklımızda sevimli olarak özdeşleştirmişizdir fakat Bill Skarsgård bize çok çok çok daha fazla bir karanlık atmosfer sunabiliyor.
1990 ların Pennywise i.
2017nin Penny'si.
  Filmimizin miniği George tipik karanlıktan ve bodrumdan korkan tatlı bir çocuk ve abisi Bill'den her şeyin başlangıcı olan günden bir gemi yapmasını ister ve yağmurun fazlaca yağdığı o sokakta suyun içinde gemisini yüzdürür. Kötülüğün tıpkı George'nin bodrumdan korkması gibi yer altında gizli olmasıyla aslında bir tür eşitleme yapılmış, George bodrumdan korkuyor çünkü oranın kötü olduğunu biliyor ve George'nin felaketi gene bir yer altında saklı yatıyor.


  Her şey yaşanıp bittikten sonra biz yetişkinler olanları kabullenip kendi hayatlarımıza devam edebilirken, çocukların dünyası sanırım ciddi manada bizlerden çok üst düzeylerde kalıyor. Büyüdükçe kendi içimizdeki auroraları kaybediyoruz, yıldızımız sönüyor. İşte tam bu zamanlarda, tam bu geçiş dönemlerinde olan çocukların yaşamlarını yakalamaya çalışmış Stephen King, kiminin inancı çoktan ölmüş, kiminin inancı var ama hala korkularını yenememiş, kimisi ise kendisinde olan korkuları gizlemeden inancıyla devam edenlerden.

  Alışık olduğumuz korku filmleri kategorisinde sahneler bize sunmuyor, zaten kitaplarını okuyan ya da filmlerini izleyen birisiyseniz bu farklılığı çok bariz şekilde görebilirsiniz. Bana en tatlı gelen 2 şeyden bahsetmek istiyorum: Birincisi, metin olarak okuduğunuzda ya da görsel olarak izlenimlerde bulunduğunuzda hiç şüphe duymadan bu Stephen King'e ait diyebilirsiniz o derece kendine ait bir üsluba sahiptir. Diğer şey ise aslında burası da kendi arasında ikiye ayrılıyor a-1 ve a-2 diye ayırayım.

  a-1 çok basit, sıradan konuları o kadar üst düzey şekillere sokabiliyor ki hayal gücünün kuvvetliliği karşısında şaşırabilirsiniz.

  a-2 ise kitapların ve doğal olarak filmlerin birbirleri ile bağlantılı olması :) ennnn çok bayıldığım yer burası çünkü okudukça ve izledikçe aa bu kısım şu şu kitapta bu yerde vardı diyebiliyorsunuz. Mesela Pennywise... Bu sevimli palyaço bilin bakalım nerde geçiyor? MR. MERCEDES !
Tabii öyle aman aman bariz bir şekilde en önde, en planda şak diye bulacağınız bir yerde değil, ayrıca Stephen King'in kitapları maalesef bunu en içten gelen bir üzüntü ile söylüyorum ki senaryoya döküldüğü zaman vasat hale geliyor. O yüzden Pennywise dizide var mıdır bilemiyorum ama kitabını okuyanlar belki bunun farkına varmışlardır.

  Gelelim filmimizin ana özetine George'nin kaybolması ya da kimilerine göre ölmesinin ardından Bill ve Lo-S-V-ers adını alan grubu kimsenin farkında olamadığı dahası yetişkinlerin farkında olamadığı bir eski sirk çalışanı palyaço tarafından saldırılara maruz kalır. Palyaço aslında benim çözümlemelerime göre bir nesne ya da varlık değil, o bizim korkularımızdan besleniyor ve en büyük korkumuz neyse ona dönüşüyor elbette saf hali var turuncu diken saçları kireç beyazı yüzü ve daima en büyük imzası olan ıslak kıpkırmızı uzun dudakları... Her bir çocuğun ayrı korkusundan yola çıkarak onlara karşı bunları kullanıyor ve yavaşça onları yerin altında saklandığı,yaşadığı ya da inzivaya çekildiği yerlere götürüyor. Beni en çok geren sahne Wyatt Olef''in sinagog sahnesidir ve bir tablo ancak bir insanı bu kadar gerebilir. Judith karakteri KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE PENNYWISE'DAN DAHA ETKİLİ BİR KARAKTERDİ. Çok az görünmesine rağmen gerim gerim gerileceğiniz bir yapısı var kadının, upuzun uzuvları, insanı ürperten yüz hatları ile "iyi ki bu şey benim evimde değil" diyebiliyorsunuz. Şahsen bu karakterin harcandığı düşüncesindeyim.

  Pennywise'ın maalesef geçmişindeki hikayesini çözümleyemedim, bu benim galiba genetiğime işlenmiş bir sorun geçmişte yaşanılan şeylerin yankısının işlendiği filmlerin geçmişini anlayamamakta sebepsiz bir ısrarım var. Ama anlaşılan tek bir şey var ki turuncu saçlımızın geçmişteki vukuatları da yok değil, kayıtlara geçen sürüyle olay olmasına rağmen yetişkinlerin bu olay hakkında seslerini çıkartmaması ya da kimsenin dilinde böyle bir şey olmaması filmin eksik yönlerinden biri sayılabilir.

  Penny her 27 senede bir ortaya çıkan bir çocukluk korkusudur, çocukları avlar ve onları kendisiyle beraber mahzeninde hapseder ve gerçekten filmin sloganı olan "You will float too!" yu gerçekleştirir.
Beverly karakteri tek kız karakterdir filmde ve bence tek olmasından ötürü onun üzerinden yoğunlaşmışlar gibime geldi, ve George'den sonra hatta önce de gelebilir bence en fazla acıyı korkuyu gerek gerçek yaşamda gerek Penny tarafından bu kız yaşamıştır. Umarım diyorum; ben yanlış anlamışımdır da Bev'in babası tarafından cinsel tacize uğradığı imasını bize alttan alttan vermemiş olsunlar aslında beklediğim bir şey çünkü Stephen King bu tarz olaydan asla çekinmez, bu da olabilirlik ihtimalini daha da cok arttiriyor.

  Bir önceki paragraf başında Penny'nin 27 senede bir ortaya çıktığını söylemiştim bir güzel detay da şurda filmlerde 27 yil ara ile çekilmiş ilk filmin uzerinden yani 1990 yilinin uzerinden tam 27 yil geçmiş ve 2017 yilinda palyaçomuz yeniden meydanlara çıkmış, 2017 sona ermeden bir haber daha aldık  ki devam filmi gelecek , bu zaten belliydi çünkü tam bir bitiş olarak bitmedi film fakat bizi 27 yıl  bekletmeyecek aksine çok  yakın  bir tarihte tam bu olaylardan 2 yıl sonra yeniden Penny gümbür  gümbür  gelecek, bu kadar kısa  sürede neden mi dönüyor sizce de Pennywise çok fazla kızmış olmasın?? CAN WE FLOAT TOO "AGAIN"? DİYEREK BEKLEYELİM BAKALIM :))

IT (2017) FILM YORUMU
  • Yorum Yap
  • Facebook ile Yorum Yap

0 yorum:

Yorum Gönderme

Yorum yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1. Türkçe yazım ve dilbilgisi kurallarına uyunuz.
2. Hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
3. Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına çalışınız.
4. Yorumlarınızda yasa dışı hiçbir bağlantı linki vermeyiniz.
5. Yorum Formunu doldurduktan sonra Profil Seç -> ADI/URL bölümünden isminizi yazıp yorum yaparsanız size karşı bir hitap şeklimiz olur.
6. Kurallara uymayan yorumlar silinmektedir...

Top